Sık Sorulan Sorular

Bebeklerin Sağlığı:


Soğuk algınlığı. Virüsler neden olur.

Üst ve alt solunum yollarının, ağız, burun, boğaz ve akciğerler, uygun koşullarda çalışması lazım. Bunu sağlarsak; solunum yollarımızın kendini koruma ve içindeki pislikleri dışarı atma mekanizması daha iyi çalışıyor. 18 derece, solunum yollarının çalışması için ideal olan ısıdır. Bu mekanizmalar iyi çalıştığı zaman; hasta olursa daha çabuk iyileşiyoruz, gece uykumuz daha konforlu oluyor, sabah da…ha dinlenmiş olarak kalkıyoruz. Bu yetişkinler için de geçerli, çocuklar için de.
Hasta bir çocuğu 24-25 derecede uyutursak ne olur?
Sıcak ne kadar artarsa; solunum yollarımızın iç duvarı, ki biz ona mukoza diyoruz, daha çok şişiyor. İç duvarlar şişince, solunum yollarımız tıkanıyor. Mukozanın üzerindeki pislikleri, mikropları atmaya çalışan mekanizma da çalışmamaya başlıyor ve iyileşme gecikiyor.

Virüsler neden olur
Damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşır
Kendi kendini sınırlayan 'hafif' seyirli bir hastalıktır.
Çocuklarda en sık rastlanan hastalıktır.
Her çocuk yılda 5-8 atak geçirir
Kış aylarında, kreş çocuklarında ve kötü beslenenlerde sık
Etken %90 viruslar
Burun akıntısı, tıkanıklığı, hapşırma, huzursuzluk, iştahsızlık, boğaz ağrısı, ateş ve öksürük ile seyreder.…
Sıklıkla kalın, opak ya da renkli bir akıntı da bulunabilir. Bu tablo enfeksiyonun bakteriyel olduğunu göstermez.
Bu nedenle, ancak 10 gün geçtiği halde kliniği düzelmeyen olgularda antibiyotik kullanılmalıdır.
Ateşi düşürmek ve burun tıkanıklığını gidermek için parasetamol ve serum fizyolojik yeterli. Antihitaminik-Dekonjestan-Antipiretik kombinasyonları büyük çocuk ve erişkinlerde yarar sağlayabilir ancak küçük çocuklarda kullanımı zararlı olabilmektedir.
Genellikle 3-7 günde kendiliğinden iyileşir. sarımsak çinko ve c vitaminin faydaları ile ilgili çalışmalar olmakla birlikte daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Çocuğum çok sık hastalanıyor. Neden acaba?

1.ÇOCUĞUN YAŞI: Çocuğun bağışıklık sistemi yaşadığı ortamdaki mikropları yeni tanımaktadır. Bu nedenle çocuklardaki sık hastalık en çok ilk 3 yaşta görülür. Çünkü bağışıklık sistemi 3-5 yaş arasında tam gelişimini tamamlar
2. ÇOCUĞUN YAŞADIĞI ORTAM:. Kreş, anaokulu ve benzeri çocukların toplu yaşadıkları ortamda çocukların birbirine enfeksiyonları b…ulaştırma sıklığı artar.
3. ALLERJİK HASTALIKLAR: Sık hastalık tablosunu taklit edebilir. Çocukların en sık kronik hastalığıdır. Hastalık tablosu, mesela nezle hali bağışıklık sistemi hücresi akyuvarların (lökosit) organlara göçü ile olur. Alerji de bu olay mikropsuz olur. Etken ev tozu yada polen gibi alerjenledir. Bu nedenle alerjik rinit (burun alerjisi) yineleyen nezle halini taklit edebilir. Yada bir çok alerjik astımlı çocuk zatürre teşhisi alabilir.
4. BESLENME BOZUKLUĞU: Bunun nedeni beslenme azlığında akyuvarların az çalışması ve boğaz ve diğer solunum yolu mukozasının direncinin kaybıdır. Ama bir başka ve belki artık gününüzde daha önemli olan fazla beslenme yani obezite de sık hastalık nedenidir. Çünkü çocuğun üst solunum yolunda da yağ birikerek geçiş daralmıştır, solunum yolu temizlenmesi bozulmuştur……. vs. Ayrıca çocukların maalesef çok tükettiği abur cuburla alına gıda katkı maddeleri (benzoat, sülfit, nitrit….) de çok önemli bir mukzal irritan ve sık enfeksiyon nedenidir.
5.ÇEVRESEL FAKTÖRLER Çevresel zararlardan korunamama da önemli bir nedendir. En önemlisi sigara dumanıdır. Sigara dumanın maruz kalan çocuk hem sık nezle, grip, otit hem de zatürre ve astıma yatkın hale gelir. Ayrıca çok kapalı ortamda yaşama, aşırı hijyen de sık hastalık nedenidir. Bunun yanında burun temizliği ve yıkamanın iyi olmaması da bir nedendir.

Nemlendirici veya soğuk buhar makinası kullanayım mı?

Hava nemlendiricileri üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da bronşiolitte işe yarar mı?
Bilimsel çalışmalara göre; çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında hava nemlendiricilerin kullanımının işe yaradığını söylemek zordur. Bronşiolitli bebeklerin ve çocukların nefes borularında balgam ve spazm …olmaktadır. Bu hastalarda nefes borularındaki spazmı giderici ilaçların yanı sıra; buhar tedavisi özellikle düşük gelirli ülkelerde halen yaygın olarak kullanılan kolay erişilebilir ve ucuz bir tedavidir. Buhar tedavisinin bronşiolitli hastalarda hava yolarındaki balgamın temizlenmesine yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Ama bilimsel çalışmalarda bu hastalarda soğuk ya da sıcak buhar tedavisinin bir faydası olmadığını gösterilmiştir ve rutin kullanımı önerilmemektedir.
Soğuk buhar, krup enfeksiyonunda işe yarar mı?
Çocukların özellikle geceleri köpeklerin havlama sesini çıkararak öksürmeye başlaması genellikle “krup” denilen bir enfeksiyonu işaret eder. Üst hava yollarında ses tellerinin olduğu bölgede viral enfeksiyon nedeni ile oluşan şişlik (ödem) sonucunda bu bulgular ortaya çıkar. Buhar tedavisi özellikle soğuk buhar tedavisi, eskiden kruplu çocukların tedavisinde hastanelerde çok yaygın kullanılır evde de kullanılması önerilirdi. Ancak yapılan çalışmalar, krup tedavisinde buhar tedavisinin çocuğun şikayetleri üzerinde anlamlı bir iyileşmeye neden olmadığını göstermiştir.
Alt solunum yolu enfeksiyonlarında (zatürre) tedavisinde soğuk ya da sıcak buhar tedavisinin yeri var mı?
Diğer solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi zatürrede de hava nemlendiricilerinin pek faydalı olmadığı bilimsel çalışmalarda göstermiştir.
Hava nemlendiricileri ne işe yarayabilir?
Nem, havadaki su buharı miktarıdır. Havadaki nem oranı; mevsime, nerede yaşanıldığına ve hava koşullarına bağlıdır. Genellikle havadaki nem yaz aylarında yüksektir, kış aylarında düşüktür. İdeal olarak bir evde nem oranı % 30- 50 civarı olmalıdır. Her şeyde olduğu gibi havadaki nemin fazlası da azı da iyi değildir. Düşük nem, deride kuruluğa yol açar burun ve boğazı rahatsız eder, gözlerin kaşınmasına yol açar. Teorik olarak hava nemlendiricileri, burun ve sinüslerdeki kuruluğun, üst solunum yolu tıkanıklığının giderilmesinde faydalı olabilmektedir; ama çocuklar hastalandığında bu cihazları kullanmanın bilimsel olarak kesin bir faydası yoktur.
Dikkatli kullanım çok önemli!
Eğer nem düzeyi olması gerekenin üzerinde ise ya da hava nemlendirici cihazların bakımı gerektiği gibi yapılmıyorsa çocuklar iyileşeceği yere hasta olabilir.
Soğuk ve sıcak buhar hava nemlendirme cihazları olmak üzere iki çeşit cihaz vardır.
Soğuk Buhar Hava Nemlendiricileri: Bu makinelerdeki buhar ısıtılmadığı için çocuğun suyun dökülmesi ya da yüzünü buhara yaklaştırdığında yanması gibi sorunlar olmaz. Ama soğuk buhar makinelerindeki en büyük sorun, soğuk su bakteri ve küflerin üremesi için harika bir ortam oluşturmasıdır. Bu neden ile hava nemlendiricinin her gün önerilen şekilde su ve sabun ile yıkanması önerilmektedir. İyi temizlenmeyen cihazlar enfeksiyon kaynağı olabilir. Ayrıca soğuk buhar hava nemlendiricilerinin distile su kullanılması önerilmektedir. Musluk suyu eşitli mineraller içerir bu mineraller hava nemlendiricisinin içinde birikerek mikropların yerleşmesini kolaylaştırır. Buhar makinesi çalıştırıldığında bu mineraller mobilyalarınızın üzerinde beyaz toz şeklinde görebilirsiniz. Bu minerallerin solunması çocuklarda sorunlara yol açabilir.
Sıcak Buhar Hava Nemlendiricileri: Bu cihazlarda bakteri ve küf üremesi daha zor olur; fakat yanık riski vardır. Bu neden ile özellikle küçük çocukların bulunduğu ortamlarda kullanılmaması önerilir.
Hava nemlendiriciler zararlı olabilir mi?
Ev içerisindeki fazla nem halılarda ya da ev içindeki başka alanlarda küf mantarlarının, zararlı bakterilerin ve ev tozu akarlarının üremesinde artışa neden olabilir. Özellikle astımı olan çocuklarda bu durum astım şikayetlerinin kötüleşmesine yol açabilir. Çocuğunuzun astımı olmasa bile, eğer yeterince iyi temizlenmemiş ve havaya mikrop yayan bir buhar makinesi var ise cihazının kendisi üst solunum yolu enfeksiyonları gibi benzeri şikayetlere hatta akciğer enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.
Özellikle yaz aylarında iç ortamdaki nemin yoğun olduğu zamanlarda nemi azaltmak için ne yapabiliriz?
Havadaki fazla nemi alan cihazlar kullanılabilir. Bu cihazlar aynı klimalar gibi çalışır; ama soğutucu etkileri yoktur. Özellikle bodrum katları gibi nemin önemli sorun olduğu alanlarda kullanılabilir. Nemi azaltmak için klima da kullanılabilir. Klimalar havayı ideal ve sağlıklı bir düzeye kadar kurutmaktadır.

Bebeğe hangi suyu içirmeliyiz?

Doğal mineralli su tek bir kaynaktan gelir, jeolojik ve kayalık örtü sayesinde kirliliğe karşı korunur. Ayrıca mineralli su, mineral açısından sabit bir bileşime sahip olduğu için hiçbir kimyasal işlemden geçmemiştir. Sadece hafif mineralli sular yani içinde 500mg/l'den daha az tortu içeren sular süt çocukları için uygundur.