Sık Sorulan Sorular

Anne Sütü ve Beslenme


Anne sütü, bebeğinize verebileceğiniz en iyi ve en doğal besindir. İlk 6 ay boyunca düzenli emzirilen bir bebeğin, su dahi tüketmesine gerek yoktur.  Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğinizin besin ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğumu takip eden ilk 72 saat içinde salgılanan sarı renkli Klostrum Sütü, bileşiminde yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerir. Klostrum sütü bebeğinizin yaşama başlarken, ilk aşısı gibidir. Emzirmeyi, bebeğinizin diğer gerekli besinleri de alması koşuluyla 2 yıl devam ettirebilirsiniz.

Anne Sütünün Bebek İçin Yararları:

• Anne sütü, bebeklerin normal büyümesini ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır; bileşiminde sindirime yardımcı aktif enzimler ve enfeksiyonu önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren prebiyotikler bulunur.
• Tamamen hijyenik ve en uygun sıcaklıktadır. İlk 6 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında, su dahil hiçbir ek gıda verilmesine gerek yoktur.
• Emzirme ile anne vücudunda “oksitosin” hormonu salgılanır. Bu hormon sütün rahatça verilmesi kadar, anne ile bebek arasında güçlü bir bağ gelişmesini de sağlar. Çocukluk çağına dek devam eden bu güven bağı, bebeğin duygusal ihtiyacını da karşılar.
• Anne sütü hastalıklara karşı koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, solunum sistemi hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar çok daha az görülür.
• Anne sütü her zaman hazırdır ve bebek için sindirilmesi en kolay besinidir.
• Anne sütü, bebeğinizde bazı kronik rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır. (Tip 1 diyabet, çölyak hastalığı, obezite, koroner kalp rahatsızlığı vb. ) Bebeğinizin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olan anne sütü, çocuklarda dikkat azlığı sendromu riskini de azaltmaktadır.


Anne İçin Emzirmenin Faydaları::

Emzirmek sizin için de sayısız faydalar sağlar; annenin ileride meme kanserine yakalanma riskini azaltır, rahminin kolay toparlanmasına, kanamaların azalmasına, hamilelik kilolarının daha kolay verilmesine yardımcı olur. Ayrıca göğüs kanseri, over (yumurtalık) kanseri, osteoporozis (kemik erimesi) ve anemi risklerini azaltır. Siz ve bebeğiniz arasındaki duygusal bağı güçlendirerek, sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.


Tamamlayıcı beslenmede sık yapılan hatalar
• Yanlış:
Farklı tatlara alışmaları için, altıncı aydan önce ek besin vermek

• Doğru:
Anne sütünün tadı annenin yediklerine göre değişir. Çeşitli beslenen annenin bebeği de çeşitli tatları önceden öğrenir